1- ایا صوفیه

مسجد ایا صوفیه استامبول

گفته می شود هنگامی که امپراتور بیزانس در سال 536 پس از میلاد برای اولین بار وارد کلیسای به پایان رسیده اش  می شود فریاد می زند “منزه است خدا که مرا شایسته چنین کاری در نظر گرفته است”. در واقع ایا صوفیه بیانگر ثروت و توانایی های فنی امپراتور بود. سنت بر این بود که مناطق اطراف تاج و تخت امپراتور که به کلیسا نزدیک بود، مرکز رسمی جهان باشد. پس از فتح قسطنطنیه توسط ارتش عثمانی در قرن بیستم، ایا صوفیه به مسجد تبدیل شد و هنوز هم یکی از محبوب ترین نشانه های شهر استامبول باقی مانده است.

2- کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی استامبول

کاخ توپکاپی در قرن پانزدهم ساخته شده است. این کاخ باشکوه در کنار تنگه بسفر واقع شده که سلاطین عثمانی تا قرن نوزدهم در آنجا حکمرانی می کردند. قصر توپکاپی مجموعه ای عظیم از نمایش خیره کننده هنر اسلامی با حیاط های مجلل همراه کاشی کاری های با دست نقاشی شده و اتاق های تزیین شده می باشد که به عنوان برج و باروی قلمرو عثمانی بکار می رفت.

برخی از مکان های برجسته این کاخ عبارتند از:

حرم سرا که زنان و فرزندان سلطان در آنجا اقامت داشتند. محوطه دوم  که می توانید در میان آشپزخانه های وسیع  قصر و اتاق های سلطنتی قدم بزنید. محوطه سوم شامل اتاق های خصوصی سلطان می شود و همچنین خزانه سلطنتی را در برمی گیرد که شامل انباری پر زرق و برق از طلا و اشیا گرانبها می باشد.

بازدید کامل از کاخ توپ حداقل به نصف روز زمان نیاز دارد.

3- مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد

مسجد آبی استامبول

مسجد سلطان احمد به دستور سلطان احمد بین سال های 1609 تا 1616 ساخته شد که به دلیل داشتن 6 مناره، انتقادات زیادی را در جهان اسلام به دنبال داشت. از آنجایی که در ابتدا تعداد مناره های آن با تعداد مناره های مسجدالحرام در مکه برابر بود  برای  رفع انتقادات زیاد سلطان احمد دستور داد مناره هفتم را هم برای آن بسازند.

این مسجد به مسجد آبی هم مشهور است که نام آن به دلیل فضای داخلی آن است که از ده ها هزار کاشی ایزنیک تشکیل شده است. کل این اثر و همچنین رنگ فضای داخلی آن، این مسجد را به عنوان یکی از بهترین دستاوردهای معماری عثمانی مطرح کرده است.

4- کلیسای سیسترن

مسجد سیسترن استامبول

کلیسای سیسترن یکی از جاذبه ای شگفت انگیز استامبول است. این بنای کاخ مانند از 336 ستون در 12 ردیف تشکیل شده که در ابتدا آب امپراتوری بیزانس را به عنوان آب انبار ذخیره می کرده است. این پروژه توسط کنستانتین کبیر آغاز شد ولی توسط امپراتور ژوستین در قرن ششم پایان یافت. بازدید از این بنا با ستون های جذابش، شما را به حال و هوای خاصی خواهد برد.

5- بازار بزرگ استامبول

بازار بزرگ استامبول

برای بسیاری از بازدیدکنندگان، گشت و گذار در استامبول به اندازه بازدید از موزه ها و بناهای تاریخی و خرید، لذت بخش است. بازاربزرگ استامبول جایی است که همه اینها را می توانید با هم داشته باشید. این بازار سرپوشیده بزرگ، اولین مرکز خرید جهان است که  بین مسجد عثمانیه ومسجد بایزید قرار دارد.

از 11 ورودی مختلف می توانید به بازار بزرگ استامبول وارد شوید. این بازار به بخش های مختلفی تقسیم می شود که هر بخش مربوط به فروش کالایی خاصی است. به همین خاطر در بازار بزرگ، راحت تر می توانید خرید نمایید.

6- میدان اسب دوانی یا هیپودروم

هیپودرام استامبول

ساخت میدان اسب دوانی باستانی توسط سپتیموس سوروس در سال 203 پس از میلاد آغاز و توسط کنستانتین کبیردر سال 330 پس از میلاد تکمیل گردید. این میدان اسب دوانی، مرکز زندگی و گذار عمومی بیزانس یا همان روم شرقی و همچنین صحنه بازی های پر زرق و برق و مسابقات ارابه رانی بود. در حال حاضر چیزی از آن میدان اسب دوانی به جز بخش کوچکی از دیوارهای گالری در قسمت جنوبی به جای نمانده است.

7- موزه باستان شناسی استامبول

موزه باستان شناسی استامبول

این موزه، مجموعه ای از ارزشمند از آثار ترکیه و خاورمیانه  را در برمی گیرد و تاریخ غنی این مناطق را به معرض نمایش می گذارد. سه بخش مجزا در این مجموعه قرارداشته که هر یک ارزش بازدید را دارند:

  • موزه شرق باستان 
  • موزه باستان شناسی اصلی
  • موزه کاشی که مجموعه ای ارزشمند از کاشی و سرامیک را در برگرفته است.

علاوه بر آثار ارزشمند و باستانی، نمایشگاه استامبول در طول تاریخ را از دست ندهید که در موزه باستان شناسی اصلی قرار دارد.

8- بازار ادویه استامبول

بازدید ادویه استامبول

بازار ادویه استامبول، محلی برای خرید میوه های خشک، آجیل، راحت الحلقوم، گیاهان دارویی و البنه ادویه است. بخش عمده پولی که برای ساخت این بازار کمک کرد از مالیات وضع شده توسط دولت عثمانی بر روی محصولات مصری بدست آمد. به همین دلیل در ترکیه، این بازار را به بازار مصر هم می شناسند. بازار ادویه یکی از جاذبه های مهم شهر استامبول محسوب می گردد و در زمان های خاصی از روز بسیار شلوغ می شود. به همین خاطر سعی کنید قبل از ساعت 11 صبح و یا بعد از 4 عصر از بازار ادویه استامبول بازدید نمایید.