شهر ایغدیر ترکیه

راهنمای سفر به وان و ایغدیر ترکیه (شهرهای مرزی ترکیه با ایران)

راهنمای سفر به وان و ایغدیر ترکیه (شهرهای مرزی ترکیه به ایران)

شهرهای مرزی ترکیه با ایران، شهرهایی کوچک هستند که با سفری کم هزینه به آنها می توان خاطرات خوشی را رقم زد.

ارزان سفر در ادامه شهرهای مرزی ترکیه با ایران که دارای اهمیت می باشند را معرفی می کند 1- شهر وان ترکیه 2-شهر ایغدیر ترکیه

شهر وان ترکیه

وان (Van) شهری در شرق ترکیه و مرکز استان وان است که یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ترکیه می باشد. مردم این شهر به زبان کردی کرمانجی سخن می گویند.شهر وان ترکیه

این شهر از شمال و غرب به دریاچه وان ، از شرق به کوه های مرتفع سیاه کوه و ارک و از جنوب به کوه آرتوس چسبیده است.

عمده شهرت جهانی این شهر به دلیل وجود گربه های سفید پشمالویی با یک چشم آبی و دیگری زرد رنگ است که به وان کدیسی مشهورند. جاذبه های گردشگری شهر وان عبارت است از قلعه وان ، دریاچه وان ، کلیسای آک دامار ، آبشار مرادیه و گربه وان.

سفر به شهر وان برای یک مسافرت 2 الی 3 روزه مناسب می باشد.

شهر وان دارای فرودگاه بین المللی می باشد که از آنجا می توان با تهیه بلیط هواپیما به سایر شهرهای مهم ترکیه مانند استانبول سفر نمود.

چگونه از تهران به شهر وان ترکیه سفر کنیم؟

کوتاهترین و بهترین مرز برای رفتن به شهر وان، مرز رازی می باشد. برای رفتن به مرز رازی از تهران بایستی ابتدا 600 کیلومتر مسیر اتوبانی را پیمود تا به تبریز رسید. از آنجا شهرهای صوفیان، مرند و در آخر خوی را پشت سر می گذارید. از تبریز تا خوی حدود 2 ساعت طول می کشد. سپس از خوی بایستی به سمت مرز رازی بروید. پس از رسیدن به مرز رازی، اگر به هر دلیلی از قبیل گرانی قیمت سوخت و هزینه های کاپوتاژ و دردسرهای احتمالی بردن اتومبیل، می خواهید ادامه مسیر را بدون اتومبیل شخصی دنبال نمایید، می توانید اتومبیل خود را در پارکینگ شبانه روزی مرز رازی پارک کرده و پس از انجام تشریفات از مرز بگذرید (گذشتن از مرز به صورت پیاده بیشتر از 5 دقیقه طول نمی کشد). مرز سمت ایران، رازی و سمت ترکیه، کاپی کوی نام دارد. از مرز رازی یا همان کاپی کوی تا شهر وان حدود 90 کیلومتر راه است.

به محض وارد شدن به خاک ترکیه، سواری های ون یا همان دولموش (به زبان ترکی) منتظر مسافرین برای شهر وان هستند. کرایه این دولموش ها از مرز رازی (کاپی کوی)، حدود 20 لیر می باشد.

چگونه با اتوبوس از تهران به وان ترکیه برویم؟

هر روزه اتوبوس های زیادی از ترمینال غرب تهران به شهر خوی حرکت دارند. اکثر این اتوبوس ها شب از تهران حرکت کرده و صبح به شهر خوی می رسند. سفر با اتوبوس از تهران تا خوی حدودا 10 ساعت زمان می برد. از شهر خوی، تاکسی های خطی برای مرز رازی وجود دارند که برای رفتن به مرز رازی می توان از آنها استفاده کرد. پس از گذر از مرز رازی و  وارد شدن به خاک ترکیه، سواری های دولموش منتظر مسافرین برای شهر وان هستند. کرایه این دولموش ها از مرز رازی (کاپی کوی) تا شهر وان ترکیه، حدود 20 لیر می باشد.

ساعات کاری مرز رازی

ساعات کاری مرز رازی محدود بوده و از 9:30 تا 17:30 می باشد. اگر قصد عبور از مرز را دارید باید خودتان را حداکثر تا ساعت 17 به مرز رازی برسانید.

 آب و هوای وان ترکیه

ماه سال
فروردین اردیبهشت خرداد تیر مرداد شهریور مهر آبان آذر دی بهمن اسفند
حداکثر دما
14 18 24 28 28 24 18 11 5 2 3 7
حداقل دما
3 7 11 15 15 11 6 0 -5 -8 -7 -3

شهر ایغدیر ترکیه

ایغدیر (Igdir) شهري است در شمال شرقي تركيه در همسايگي كشور ارمنستان كه تا مرز ايران 2 ساعت فاصله دارد. اگر زمان كمي (حدود 2 3 روز) براي مسافرت به تركيه در نظر گرفته باشيد پيشنهاد ميكنیم به اين شهر برويد. ارزش يكبار ديدن را دارد. شهر ایغدیر ترکیه

اهالی شهر ایغدیر ترکیه، کرد و نیز ارمنی هستند. در گذشته بخش بزرگی از جمعیت آن را ارمنی‌ها تشکیل می‌دادند که در شهر ایغدیر مرکز استان اکثریت داشتند.

ايغدير شهر آباد و پر جنب و جوشی است. مغازه هاي بزرگ و نمايندگيهاي شركتهاي بزرگ نساجي و مبل تركيه در این شهر زیاد دیده می شوند.

ايرانيهاي زيادي جهت تهيه بسياري از كالاهاي ترك و مبلمان و همچنين مواد غذايي ترك به اين شهر كه نزديكترين مكان جهت تهيه اين موارد است مراجعه مي كنند و سپس در ايران و شهرهاي مرزي به به فروش می رسانند.

چگونه از تهران به شهر ایغدیر برویم؟

 

از تهران تا تبریز 600 کیلومتر مسیر اتوبانی می باشد و از تبریز تا مرز بازرگان حدود 290 کیلومتر راه است که البته یکنواختی اتوبان تهران – تبریز را ندارد و مسیری پر پیچ و خم و با مناظر زیبا را در پیش خواهید داشت تا به مرز بازرگان برسید. مرزر بازرگان مهمترین مرز ترکیه با ایران می باشد. برای کسانی که ترجیح می دهند هم به دلیل گرانی بنزین در ترکیه و هم اجتناب از بروز مشکلات احتمالی برای خودرو و غیره با آرامش خاطر بیشتری در داخل خاک کشور ترکیه سفر کنند، پیشنهاد می شود تا خودرو شخصی خود را در پارکینگ مرز بازرگان پارک کرده و پس از عبور از مرز بازرگان و انجام تشریفات، به خاک ترکیه وارد شوند. مرز ایران و ترکیه در سمت ایران، بازرگان و در سمت ترکیه، قوربولک (Gürbulak) نام دارد. پس از ورود به خاک ترکیه (یا همان مرز قوربولک)، مینی بوس های کوچکی مسافران را با هزینه 3 لیر به شهر دغوبايزيد می رسانند. فاصله شهر بازرگان تا شهر دغوبايزيد حدود 40 کیلومتر است. در شهر  دغوبايزيد از صبح تا شب هر ساعت یک ماشین به سمت شهر ایغدیر حرکت می کند. فاصله شهر دغوبايزيد تا شهر ایغدیر حدود 50 کیلومتر است. در نتیجه روی هم فاصله مرز بازرگان تا شهر ایغدیر ترکیه، 90 کیلومتر می باشد.

رفتن از تهران به مرز بازرگان

مسیر حرکت از تهران به سمت مرز بازرگان

ورودی شهر بازرگان

ورودی شهر بازرگان

خروج از مرز بازرگان و ورود به کشور ترکیه

خروج از مرز بازرگان و ورود به کشور ترکیه

ترمینال مرکزی اتوبوس های شهر دوبایزید ترکیه

ترمینال مرکزی اتوبوس های شهر دوبایزید ترکیه

اگر از شهر ایغدیر می خواهید به شهر توسعه یافته تری سفر نمایید، پیشنهاد ارزان سفر، شهر کارس نزدیک ترین شهر به ایغدیر است که دارای مراکز خرید بهتر و بیشتری می باشد. از شهر ایغدیر به شهر کارس مینی بوس هایی وجود دارند که فاصله 143 کیلومتری شهر ایغدیر تا شهر کارس را در حدود 2 و نیم ساعت طی می کنند ولی باید توجه داشت که شهر کارس در زمستان بسیار سرد است.

ساعات کاری مرز بازرگان

مرز بازرگان به صورت شبانه روزی باز می باشد.

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور در مرز بازرگان

در مرز بازرگان، باجه بانک ملی مستقر بوده که می توانید عوارض خروج از کشور را در آنجا بپردازید ولی این باجه ها به خصوص در ایام تعطیلات، شلوغ هستند و بهتر است عوارض خروج از کشور زمینی را که در سال 93 مبلغ 25 هزار تومان به ازای هر نفر می باشد، در شهر خودتان به شماره حساب 0216452827005 به نام سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو نزد بانک ملی واریز نمایید. علاوه بر عوارض خروج از کشور، مبلغ 1000 تومان نیز در سال 93 جهت پرداخت عوارض شهرداری ماکو لازم است که البته به صورت فیش آماده بوده و صرفا باید در همان مرز بازرگان تهیه شود.

جهت خروج سریع تر از مرز، توصیه می شود عوارض خروج از کشور را در همان شهر خودتان واریز نمایید.

 

عوارض خروج از کشور مرز بازرگان

نمونه عوارض خروج از کشور پرداخت شده برای مرز بازرگان

اگر نیاز به رزرو هتل های مناسب در وان ترکیه دارید با ارزان سفر تماس بگیرید

تلفن: 44450008

رزرو هتل در وان ترکیه

68 پاسخ
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   وان یکی از شهرهای کشور ترکیه می باشد. در حال حاضر ورود اتباع ایرانی به کشور ترکیه بدون نیاز به دریافت ویزا، انجام می شود.

   پاسخ دادن
 1. علیرضا
  علیرضا says:

  سلام
  رزرو هتل در تعطیلات عید نوروز از 94/12/28 تا 95/01/06 برای 8 نفر در هتل 4 یا 5 ستاره در شهر وان یا ایغدیر چقدر میشود با تشکر

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   در شهر وان برای تعطیلات نوروز می توان هتل با قیمت های مناسب رزرو کرد. البته بایستی حدود یکماه قبل از تعطیلات اقدام به رزرو هتل نمایید تا بتوان هتل هایی با قیمت مناسب و شرایط خوب رزرو کرد.

   پاسخ دادن
 2. وایل
  وایل says:

  سلام.خواستم بدونم میشه تو وان چادر زد؟برای 3-4 روز.من با خانواده میخوام برم و میخوام سفر ارزون باشه.در غیر این صورت میشه اونجا سوییت اجاره کرد برا 4 نفر؟

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   سلام
   چادر زدن همراه خانواده توصیه نمی شود.
   قیمت هتل مناسب و تمیز در مرکز شهر وان همراه صبحانه برای اتاق چهار تخته برای مثلا ایام تعطیلات عید نوروز حدودا شبی 260 هزار تومان می باشد.

   پاسخ دادن
 3. زنجان
  زنجان says:

  با سلام
  میخواستم بدونم در حال حاضر امنیت جاده های ترکیه از مرز بازرگان تا ایغدیر در چه وضعیتی است ؟

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   در حال حاضر مرز رازی باز است و طبق اعلام مسئولین مرز رازی، امنیت در مسیر مواصلاتی تا وان وجود دارد.

   پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   از شهر های وان یا ایغدیر باید خود را به شهر هوپا ترکیه که نزدیک ترین شهر ترکیه به مرز سارپ است برسانید. از آنجا تا مرز سارپ فاصله کمی است.
   برای اطلاعات بیشتر از لینک زیر استفاده نمایید (بخش چگونه به گرجستان سفر کنیم، مطالعه گردد)
   راهنمای سفر به گرجستان

   پاسخ دادن
 4. رضا عالی محمودی
  رضا عالی محمودی says:

  با سلام میخواستم نظر شما را در مورد سفر زمینی به وان و از آنجا با اتومبیلهای ترک به استانبول و دیگر شهرها بدانم.از لحاظ هزینه و راحتی و ….ممنونم.

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   جهت سفر از شهر وان به سایر شهرهای ترکیه مانند استانبول، ازمیر، آنکارا، آنتالیا و غیره به صورت زمینی و یا هوایی با ارزان سفر تماس حاصل فرمایید.
   تلفن ارزان سفر: 44450008 – 021

   پاسخ دادن
 5. سینا
  سینا says:

  سلام برنامه پروازهای فرودگاه تهران به خوی و خوی به تهران کی ها انجام میشه؟؟؟؟ ما میخوایم با هواپیما به خوی بریم بعد از فرودگاه وان به استانبول سفر کنیم مارا راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ دادن
 6. زيرك ساري
  زيرك ساري says:

  باسلام
  ميخواستم بدونم براي رفتن به ايغدير و وان از مرز بازرگان يا رازي بايد رفت ۀ؟ آيا مي توان هم زمان به هر دو شهر رفت فاصله چقدر هست ؟
  ممنونم

  پاسخ دادن
 7. Elham
  Elham says:

  با سلام وخسته نباشيد
  ما براي عيد فطر هتل در وان رزرو كرديم،اما بعضي ها ميگن،،مراكز خريد تو تعطيلات فطر بسته هست،ايا درسته؟؟؟

  پاسخ دادن
 8. امین
  امین says:

  سلام
  برای خرید لباس و لوازم آرایشی شهر وان مناسبتر است یا ارزروم ؟؟در کدامیکاز این شهر ها لباس مجلسی موجود است؟؟

  پاسخ دادن
 9. amir
  amir says:

  با سلام . من میخوام یک هفته برم آنتالیا و کوش آداسی ، مخوام ببینم از تهران با تور برم ارزونتر در میاد یا از فرودگاه وان با پروازهای داخلی برم ؟ و اونجا هتل یا سوئیت بگیرم . لطفا اگه میشه به ایمیلم پاسخ را بفرستید با تشکر

  پاسخ دادن
 10. مریم
  مریم says:

  بارم سلام وممنون از راهنماییتون هزینه 7شب اقامت برای دونفر تو یه هتل قیمت مناسب در وان حدودا چقدره؟

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   قیمت هتل مناسب و تمیز در مرکز شهر وان ترکیه که به مراکز خرید هم نزدیک باشد، حدودا از شبی 150 هزار تومان برای اتاق دو تخته شروع می شود.
   البته هتل های خوب و قیمت مناسب وان زود پر می شوند لذا برای رزرو هتل در وان با قیمت مناسب، هر چه زودتر اقدام گردد بهتر است.

   پاسخ دادن
 11. ربابه
  ربابه says:

  باسلام خسته نباشین
  اگه بخواهیم ده روز مونده به عید فطر بریم وان باید قبلا هتل رزرو کنیم .یامیتونیم اونجا باقیمت مناسب پیداکنیم.دراین زمان وان شلوغ هست برا خرید یا نه

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   در ایام تعطیلات و حتی فصل تابستان، پیدا کردن هتل مناسب و تمیز و با موقعیت خوب در شهر وان ترکیه، ممکن است دشوار باشد و زمان زیادی را صرف پیدا کردن هتل نمایید. به خصوص اگر با خانواده تشریف می برید، رزرو هتل از قبل بسیار بهتر و مطمئن تر خواهد بود.
   هتل هایی که از طرف ارزان سفر رزرو می گردند جز برترین هتل های شهر وان ترکیه از نظر موقعیت، تمیزی و قیمت بوده و مسافرین قبلی رضایت خود را از شرایط آنها اعلام کرده اند.

   پاسخ دادن
 12. علی
  علی says:

  سلام.اگه ساعت 12 صبح به وقت ترکیه بلیط هواپیمادر وان داشته باشیم،از مرز رازی می
  تونیم خودمون رو به هواپیما برسونیم یا بهتره از بازرگان بریم؟از بازرگان تا وان دولموش مستقیم داره یا باید تاکسی بگیریم و هزینه اش چقدره؟

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   اگر در ایام عادی و غیر تعطیلی، ساعت 9 صبح لب مرز باشید و ماشین را هم پارک کرده باشید، ساعت 10 صبح باید در مرز کاپی کوی باشید (سمت ترکیه) که به ساعت محلی ترکیه 8:30 صبح خواهد بود. از آنجا باید 2 ساعت و نیم را تا پر شدن احتمالی دولموش و رسیدن به فرودگاه فریت ملین وان در نظر بگیرید. در فرودگاه 30 دقیقه قبل از پرواز می توانید check in نمایید. یعنی احتمالا باید به پرواز برسید.
   اگر می خواهید از مرز بازرگان وارد شوید، از آنجایی که مسیر دوبایزید به وان، کوهستانی بوده و زیاد مناسب نیست و همچنین زیاد نمی توان روی راننده های ترمینال دوبایزید حساب کرد !!!!! 5 ساعت و نیم را برای رسیدن از دوبایزید به فرودگاه وان با تلورانس در نظر بگیرید که به پرواز برسید. (البته توجه داشته باشید که مرز بازرگان شبانه روزی است)

   پاسخ دادن
 13. نوید
  نوید says:

  ممنون از پاسختون
  سوال اخر اینکه من ساکن تبریزم. از اینجا حدودا با اتوبوس چند ساعت طول میکشه؟ ایست بازرسی و بازرسی مدارک و …. چقدر طول میکشه؟ و اینکه اتوبوس تا ترمینال وان میبره یا تا مرز؟
  تشکر

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   از تبریز باید بروید خوی و از خوی برای مرز رازی، سواری هست. کلا از تبریز تا مرز رازی حدودا 3 ساعت طول می کشد. اگر مرز شلوغ نباشد و ایام تعطیلات نباشد باید کارتان نیم ساعته انجام شود. از مرز که رد شدید باید سوار دولموش ها به مقصد وان ترکیه بشوید که حدودا 45 دقیقه این مسیر را طی می کنند.

   پاسخ دادن
 14. نوید
  نوید says:

  با سلام
  من میخوام به وان یه سفری داشته باشم میخواستم بدونم با تور برم ارزونتره یا خودم از اینجا با اتوبوس برم وان؟ البته از اینجا قبلش هتل رزرو کنم
  به نظرم تور محدودیت داره و هرجا خودشون خواستن میبرن.
  ممنون از راهنمائیتون

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   کسانی که خودشان به وان سفر می کنند و از اینجا هتل برای وان رزرو می نمایند هم برایشان ارزان تر و هم مورد قبول تر می باشد. همچنین اگر خودتان شخصا بروید خیلی زودتر از مرز رد خواهید شد.

   پاسخ دادن
   • نوید
    نوید says:

    ممنون از پاسختون
    سوال اخر اینکه من ساکن تبریزم. از اینجا حدودا با اتوبوس چند ساعت طول میکشه؟ ایست بازرسی و بازرسی مدارک و …. چقدر طول میکشه؟ و اینکه اتوبوس تا ترمینال وان میبره یا تا مرز؟
    تشکر

    پاسخ دادن
 15. النا
  النا says:

  سلام ببخشید من مزون دارم میخام برم از ایغدیر یا وان خرید کنم.کدوم شهر بهتره؟و اینکه واقعاااا 7. کیلو.جنس فقط میشه با خودمون بیاریم؟ من هیچی بلد نیسم میشه یکم راهنماییم کنید؟

  پاسخ دادن
 16. mohammad
  mohammad says:

  باسلام من بوتیک مردانه دارم خواستم بدونم برای من که مغازه دارهستم به صرفه هست که جنس های مغازم رو از وان یا ایغدیر بگیرم؟در ضمن حتما باید با تور بریم؟واینکه کدام شهرها برای خرید بهتر است؟لطفا جواب بدین چون قصد سفر به این شهر رو دارم.باتشکر

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   اگر مغازه دار هستید، خرید عمده از استانبول توصیه می شود. اگر هم می خواهید به شهرهای مرزی بروید می توانیم برایتان هتل مناسب رزرو نماییم و نیازی به تور نمی باشد. اطلاعات رفتن به شهرهای مرزی هم در این صفحه وجود دارد.
   البته امکان رزرو هتل مناسب در استانبول هم وجود دارد.
   برای میزان بار، به سوالات قبلا پاسخ داده شده رجوع فرمایید.

   پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   ما مشاوره شغلی برای شهرهای مرزی ارائه نمی دهیم و صرفا رزرو هتل انجام می دهیم.
   شهر مرزی ایغدیر دارای جمعیت زیاد ارمنی است.

   پاسخ دادن
 17. Elham
  Elham says:

  Salam man in seri 18 kilo ezafe bar dashtam ke majbor shodam 2 ta passport bekharam mikhastam bedonam inke to sal har Nafar 7 kilo mitone biyare khily khily kame pass foroshamdeha chi kar mikonan ? MoafiyaTam tamom shode 3 mah dige bekham beram va koli kharid konam chi kar bayad konam ? Merciiiiiiiii

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   اصولا در گمرکات به خصوص زمینی، ارزش اجناس مهم است که اگر غالبا ارزش آنها از نظر ارزیاب کمتر از 300 دلار باشد کاری ندارند و خیلی به وزن توجهی نمی شود.
   اگر قصد ورود انبوه دارید بایستی که به فکر کارت بازرگانی باشید.

   پاسخ دادن
 18. مریم
  مریم says:

  متشکرم که جواب منو دادین
  حالا یه سوال دیگه آیا وان هم مثل استانبول فستیوال خرید داره ؟
  دوم اینکه با توجه به اینکه آفرهای خوبی تو تابستون به تورهای استانبول میخوره بازم سفر زمینی به وان برا گردش وخریدهای دم دستی واسه سه نفر به صرفه است؟
  ممنونم.

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   در وان بیشتر فروشگاه های پوشاک وجود دارند. فکر نمی کنم مرکز خاصی برای فروش پارچه وجود داشته باشد ولی مغازه های پارچه فروشی وجود دارند.

   پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   بله هم پاسپورت لازم است و باید حداقل 6 ماه هم اعتبار داشته باشد و هم عوارض خروج از کشور. عوارض خروج از کشور را هم در باجه بانک ملی مستقر در مرز رازی می توان پرداخت و هم اینکه در شهر خودتان.
   البته غیر از عوارض خروج از کشور، 3 هزار تومان هم عوارض شهرداری قطور است که باز هم در مرز می توان پرداخت کرد و هم در شهر خودتان می توانید به شماره حساب 0108191527006 به نام شهرداری قطور واریز نمایید.

   پاسخ دادن
 19. ساره
  ساره says:

  سلام
  ممنون از اطلاعاتتان
  اگر بخواهیم با ماشین خودمان به وان برویم چه کار باید بکنیم و حدود هزینه آن چقدر است؟ چند ساعت طول می کشد؟
  سپاسگزارم

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   سلام
   اگر بخواهید از تهران بروید باید تا تبریز رفته و از آنجا به خوی و سپس مرز رازی روید. برای سفر تا لب مرز از تهرن حدود 11 ساعت را در نظر بگیرید زیرا یک سره نمی توانید رانندگی کنید. برای عبور از مرز قیمت عوارض خروج از کشور پارسال 25 هزار تومان بود که هم می توانید از شهر خودتان بپردازید و هم از طریق باجه بانک ملی لب مرز. از مرز رازی هم تا شهر وان ترکیه، با سواری های دولموش حدود یک ساعت طول می کشد.

   پاسخ دادن
 20. taherkhani
  taherkhani says:

  سلام
  امنیت این شهر ها چطوره؟ تمام کالایی که خریداری میشه ، توی گمرک چک میشه، یعنی از هر کالایی میشه زیاد خرید کرد؟ میشه اعتماد کرد و معامله کرد؟

  پاسخ دادن
  • safararzan
   safararzan says:

   با سلام
   شهرهای وان و ایغدیر کاملا امن هستند. توی گمرک هم کاری ندارند به خصوص اگر که بار اولتان باشد. برای دفعات بعد هم اکثرا کاری ندارند و اجناس چک نمی شوند. در مورد اعتماد کردن هم اگر از فروشگاه ها بخرید مشکلی پیش نمی آید.

   پاسخ دادن

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هشت = 72

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>