راهنمای سفر به گرجستان (جاذبه های توریستی کشور گرجستان – تفلیس و باتومی)

کشور گرجستان در منطقه اوراسیا و درست بین اروپا و آسیا واقع شده است و در واقع از کشور گرجستان به عنوان بالکن اروپا یاد می شود.

نقشه گرجستان

نقشه گرجستان

همانطور که بالکن یک آپارتمان معمولا دارای جذابیت می باشد، کشور گرجستان نیز دارای جذابیت های زیادی است و می تواند انتظارات شما را از یک سفر به یاد ماندنی برآورده نماید. کشور گرجستان به گفته بسیاری از بازدید کنندگان و توریست ها کشور بسیار جذابی می باشد.

پایتخت کشور گرجستان، شهر تفلیس می باشد که از لحاظ جغرافیایی تقریبا در مرکز کشور گرجستان واقع شده است.

یکی دیگر از شهرهای بسیار توریستی کشور گرجستان، شهر زیبای باتومی در سواحل دریای سیاه می باشد. فاصله بین شهرهای تفلیس و باتومی، 362 کیلومتر می باشد.

کوه های زیبای کوکازیان در کشور گرجستان واقع شده و در سفر زمینی بین شهرهای تفلیس و باتومی، این کوه های زیبا را مشاهده خواهید کرد.

کشور گرجستان، مردمان بسیار خونگرمی دارد و در اقامت در این کشور احساس غربت و تنهایی نخواهید کرد.

 

کوه های کوکازیان گرجستان

کوه های کوکازیان گرجستان

 

مردم کشور گرجستان

مردم کشور گرجستان

چگونه به کشور گرجستان سفر نماییم؟

هم به صورت هوایی و هم به صورت زمینی می توان به کشور گرجستان سفر نمود. بهترین مسیر سفر زمینی به کشور گرجستان، استفاده از خاک کشور ترکیه می باشد. دو مرز مشترک مهم بین کشورهای ترکیه و گرجستان وجود دارند. یکی از این مرزها سارپ و دیگری واله می باشد. البته از طریق کشور ارمنستان نیز می توان به صورت زمینی وارد کشور گرجستان شد.

مرز سارپ گرجستان

مرز سارپ در کنار دریای سیاه واقع شده است. این مرز در سمت ترکیه، سارپ و در سمت گرجستان، سارپی نام دارد. مرز سارپ، بسیار فعال و مدرن و در عین حال شلوغ می باشد. کامیون های زیادی بین اروپا و کشور گرجستان، تردد می نمایند. مرز سارپ، در شهر هوپا ترکیه واقع شده است. اتوبانی دو شهر مهم ترابزون ترکیه و باتومی گرجستان را در امتداد دریای سیاه و از طریق مرز سارپ به هم متصل می سازد. این اتوبان تا شهر سامسون ترکیه نیز امتداد می بابد. فاصله شهرهای ترابزون ترکیه و باتومی گرجستان، حدودا 200 کیلومتر می باشد. مرز سارپ را می توان پیاده طی کرد. تاکسی های زیادی مسافران را با هزینه پایین از مرز سارپ به شهر باتومی گرجستان می برند. فاصله مرز سارپ تا شهر باتومی گرجستان حدودا 20 کیلومتر می باشد.

اتوبوس های بین المللی زیادی، بین شهرهای تفلیس و باتومی گرجستان و ترابزون و سامسون و آنکارا و استانبول ترکیه تردد دارند.

مرز واله گرجستان

مرز دیگری بین کشورهای ترکیه و گرجستان وجود دارد که در سمت ترکیه، ترکقوزو و در سمت گرجستان، واله نام دارد. این مرز بیشتر با نام واله معروف است. مرز واله در مقایسه با مرز سارپ، بسیار کوچکتر و نیز خلوت تر می باشد. مرز واله را می توان پیاده طی کرد. نزدیک ترین شهر مهم ترکیه به مرز واله، شهر کارس می باشد و نزدیک ترین شهر مهم گرجستان به مرز واله، شهر آخالتسیخه می باشد. اتوبانی شهرهای کارس ترکیه و آخالتسیخه گرجستان را به هم متصل می کند. فاصله مرز واله تا شهر آخالتسیخه 11 کیلومتر و فاصله شهر آخالتسیخه تا شهر تفلیس گرجستان، 200 کیلومتر می باشد.

از آنجایی که به دلیل اختلافات، مرز ترکیه با ارمنستان بسته می باشد، مسافران زیادی برای سفر از ترکیه به ارمنستان، از مرز واله و از طریق کشور گرجستان به کشور ارمنستان سفر می نماید.

پلیس گرجستان هم در مرز سارپ و هم در مرز واله، با مسافران رفتار بسیار مودبانه ای دارد.

ساعات کاری مرز سارپ و مرز واله گرجستان

مرز سارپ به صورت شبانه روزی باز می باشد و مرز واله از ساعت 9 صبح تا 8 شب باز می باشد.

شهر تفلیس

مهمترین شهر و پایتخت کشور گرجستان، تفلیس می باشد. از آنجایی که کشور گرجستان با کشورها و فرهنگ های متفاوتی از قبیل روسیه در شمال، ترکیه در غرب، ارمنستان و ایران در جنوب و آذربایجان در شرق محصور شده است در کشور گرجستان، تنوع فرهنگی را مشاهده خواهید کرد.

شهر تفلیس در حال تغییر کردن و مدرن شدن است ولی همچنان استایل خود را حفظ کرده است. شب های تفلیس بسیار خاطره انگیز می باشد و جوانان زیادی را در شب های تفلیس در خیابان ها خواهید دید. تفلیس شهر مدرن جدیدی است که به آرامی در حال معرفی خود به جهان می باشد.

نمایی از شهر تفلیس در گرجستان

نمایی از شهر تفلیس در گرجستان

چیزی که در شهر تفلیس، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، خیابان ها و کوچه های دوست داشتنی این شهر می باشند. به همین دلیل به شهر تفلیس، پاریس اوراسیا می گویند.

کوچه بس کوچه های زیبای شهر تفلیس

georgia5

صرف غدا در گرجستان، ارزان است. غذای محلی گرجستان، خینکالی می باشد که از گوشت با طعم تند تشکیل می شود.

غذای گرجی

غذای گرجی

جاذبه های توریستی تفلیس

جهت تردد در شهر تفلیس، می توان از وسایل حمل و نقل عمومی و یا تاکسی استفاده نمایید.

در ادامه، جاذبه های توریستی شهر تفلیس به اختصار معرفی شده اند.

1- بازار محلی تفلیس

یکی از مکان های جذاب شهر تفلیس که می توانید از آن بازدید نمایید، بازار محلی تفلیس می باشد. در این بازار، افراد محلی کلیه مایحتاج خود از قبیل میوه های تازه و خوراکی ها را تهیه می کنند. قسمت خوراکی های بازار محلی تفلیس، بسیار جذاب می باشد.

بازار محلی تفلیس

بازار محلی تفلیس

2- خیابان مرجانیشویلی

محل دیگری که در تفلیس باید از آن بازید نمایید، خیابان مرجانیشویلی می باشد. از بازار محلی تفلیس تا خیابان مرجانیشویلی حدودا یک کیلومتر پیاده، راه می باشد. در میدان مرجانیشویلی، فضایی متفاوت از بازار محلی تفلیس را خواهید دید. در میدان مرجانیشویلی شهر تفلیس، ساختمان های مدرن و کافه و رستوران های دنج را خواهید یافت. اینجا محل بسیار مناسبی برای صرف صبحانه می باشد.

خیابان مرجانیشویلی تفلیس

خیابان مرجانیشویلی تفلیس

3- تاتر مرجانیشویلی

یکی از جاذبه های توریستی در محله مرجانیشویلی تفلیس، تاتر مرجانیشویلی می باشد. شهر تفلیس دو تاتر مهم دارد. یکی از آنها تاتر مرجانیشویلی و دیگری تاتر روستاولی می باشد.

4- کلیسای سامبا

از میدان مرجانیشویلی به سمت کلیسای سامبا، تاکسی بگیرید که حدودا دو دقیقه طول می کشد. کلیسای سامبا تفلیس، در سال 2003 ساخته شده و یکی از بزرگترین کلیساهای ارتودوکس می باشد. ارتفاع کلیسای سامبا 101 متر بوده که با پله ها می توانید از آن بالا بروید.

ورودی و ناقوس کلیسای سامبا، از آثار برجسته معماری می باشند.

کلیسای سامبا تفلیس

کلیسای سامبا تفلیس

5- کاخ ریاست جمهوری گرجستان

در نزدیکی کلیسای سامبا، کاخ ریاست جمهوری گرجستان واقع شده که در سال 2004 توسط معماری ایتالیایی بنا شده است. ویژگی اصلی این بنا، گنبد بزرگ شیشه ای آن است که به تمام قسمت های شهر تفلیس، دید دارد.

کاخ ریاست جمهوری تفلیس

کاخ ریاست جمهوری تفلیس

6- رودخانه کورا و کلیسای متخی

جاذبه دیگر شهر تفلیس، رودخانه کورا (متکواری) می باشد. بر فراز یکی از صخره های کنار رودخانه کورا در تفلیس، یکی از معروف ترین کلیساها با نام متخی را خواهید دید که بیشتر برای مراسم ازدواج استفاده می شود. روزهای شنبه و یکشنبه، زوج های زیادی جهت مراسم ازدواج به این مکان می آیند.

کلیسا در کنار رودخانه کورا

کلیسا در کنار رودخانه کورا

در نزدیکی کلیسای متخی، رستوران های دنج و جالبی وجود دارند. پس از ادامه مسیر به میدانی زیبا خواهید رسید که از صفحه شطرنج زیبا و بزرگی تشکیل شده است.

7- میدان شطرنج تفلیس

georgia12

8- شب های تفلیس

شب های شهر تفلیس بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

شب های تفلیس

شب های تفلیس

شهر باتومی

شهر مهم دیگر کشور گرجستان، شهر باتومی در ساحل دریای سیاه می باشد. سواحل باتومی از سنگریزه تشکیل شده اند. شهر باتومی، ترکیب کوه و دریا را دارا می باشد و در واقع کوه و دریا در فاصله نزدیکی از یکدیگر قرار گرفته اند. افراد زیادی جهت تفریح و قدم زدن در سواحل زیبای باتومی به این شهر سفر می کنند.

شهر باتومی، دارای آب و هوای نیمه گرمسیری می باشد و هوای بسیار مطبوعی دارد.

یکی دیگز از شهرهای زیبا و مهم کشور گرجستان که در ساحل دریای ساه واقع شده است، شهر باتومی می باشد. همانطور که گفته شد، فاصله شهرهای باتومی و تفلیس از یکدیگر حدودا 362 کیومتر می باشد. در ادامه جاذبه های توریستی مهم شهر باتومی گرجستان آورده شده است.

جاذبه های توریستی باتومی

1- دلفیناریم باتومی

قیمت بلیط دلفیناریم باتومی در مقایسه با موارد مشابه اروپایی، خیلی ارزان و در حدود 6 لاری گرجستان می باشد. نمایش دلفین ها در دلفیناریم باتومی، ساعات 2، 5 و 7 بعد از ظهر می باشد. اگر مایل باشید حتی می توانید با دلفین ها شنا نمایید که قیمت بلیط آن بین 100 تا 150 لاری گرجستان می باشد. 8 دلفین در دلفیناریم باتومی وجود دارند که همگی کاملا آموزش دیده و می توانند لحظاتی به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان آوردند.

دلفیناریم باتومی گرجستان

دلفیناریم باتومی گرجستان

2- بلوار باتومی

در بلوار باتومی، فواره هایی با رقص موزیکال را می توانید مشاهده نمایید. همچنین در بلوار باتومی، رستوران ها و کافه های زیادی وجود دارند. در این بلوار مسیر اختصاصی دوچرخه سواری نیز وجود دارد. بلوار باتومی بسیار طولانی است و حدودا 7 کیلومتر طول دارد که در طی مسیر می توانید رستوران ها، پارک و فواره های زیادی را مشاهده نمایید.

بلوار باتومی

بلوار باتومی

3- باغ گیاه شناسی باتومی

اگر به درخت و گل و گیاه علاقه مند هستید، حتما از باغ گیاه شناسی باتومی بازدید نمایید. این باغ بسیار بزرگ بوده و رطوبت در  آن با توجه به پوشش گیاهی بسیار زیاد است. در باغ گیاه شناسی باتومی می توانید از اینترنت وایرلس هم استفاده نمایید. باغ گیاه شناسی باتومی حدودا در 15 کیومتری شمال باتومی واقع شده است که با اتوبوس و یا تاکسی به راحتی می توانید به آنجا سفر نمایید.

دید خوبی از این باغ به شهر باتومی وجود دارد. شما می توانید حتی یک روز کامل را در این باغ پیاده روی و گشت و گذار نمایید. بازدید حدودا 4 ساعته از باغ گیاه شناسی باتومی توصیه می گردد.

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی

4- چرخ و فلک باتومی

چرخ و فلک باتومی در کنار دریا واقع شده و به آرامی می چرخد در نتیجه شما می توانید مناظر زیبای زیادی را مشاهده نمایید. قیمت بلیط چرخ و فلک باتومی 1 دلار به ازای 5 دقیقه گردش آن می باشد.

چرخ و فلک باتومی

چرخ و فلک باتومی

5- فواره های باتومی

رقص آب فواره های باتومی که همراه با موزیک زیبا می باشد، بسیار زیبا است. در کنار فواره ها، مغازه های کوچکی وجود دارند که از آنها می توانید سوغات خریداری نمایید. همچنین هنرمندان محلی را خواهید دید که با هزینه بسیار مناسب، چهره شما را نقاشی می کنند.

فواره های باتومی

فواره های باتومی

6- بندر باتومی

بندر باتومی محل اصلی تردد کشتی ها بین شهرهای باتومی گرجستان و استانبول ترکیه می باشد. همچنین در بندر باتومی می توانید از کشتی های تفریحی استفاده نمایید که در امتداد ساحل دریای سیاه حرکت کرده و دید خیلی خوبی به شهر باتومی خواهید داشت. بندر باتومی در ابتدای بلوار باتومی قرار دارد.

بندر باتومی

بندر باتومی

ویزای توریستی گرجستان

رزرو هتل در تفلیس گرجستان

رزرو هتل در باتومی گرجستان

رزرو هتل برای سفارت گرجستان

جهت تماس با ارزان سفر:

تلفن:   44289228-021