راهنمای سفر به برلین (آلمان) – گزارش اختصاصی ارزان سفر

شهر برلین پایتخت کشور آلمان می باشد که به شهر دریاچه ها معروف است زیرا شهر برلین تعداد زیادی دریاچه دارد. برخی از آنها مانند دریاچه نیکولازه محل شنا و تقریبا ساحلی بوده و برخی مانند وانزه محل حرکت کشتی های تفریحی می باشند. رودخانه اشپره از شهر برلین می گذرد که تقریبا در تمام شهر جریان داشته و با احداث پل هایی عبور و مرور از روی آن انجام می پذیرد. کشتی های تفریحی برلین در مسیر رودخانه اشپره حرکت و تقریبا یک تور به دور شهر برلین را ارائه می دهند.

شهر برلین دارای تاریخ مشهوری به خصوص در جریان جنگ جهانی دوم می باشد. زیرا تا قبل از فروپاشی دیوار برلین و برچیده شدن کمونیست، شهر برلین به دو قسمت برلین شرقی و برلین غربی تقسیم شده بود و پس از فروپاشی دیوار برلین، این شهر به صورت یکپارچه به پایتخت کشور آلمان درآمد. هنوز هم بازمانده های بخش هایی از دیوار برلین، به عنوان یکی از جاذبه های این شهر به حساب می آید.

در صورتیکه به وسیله قطار از سایر شهرها به شهر برلین می آیید و یا بالعکس، باید در ایستگاه قطار مرکزی این شهر که هاپتبانهوف نامیده می شود از قطار پیاده شوید. ایستگاه قطار هاپتبانهوف که در چند سال اخیر ساخته شده است، ایستگاهی پنج طبقه با نمای شیشه ای، بسیار مجهز و مدرن می باشد. این ایستگاه قطار توسط شرکت قطارهای آلمان (دویچه بان) ساخته شده است. کلیه قطارهای بین شهری و حتی بین کشوری در طبقه پاین هاپتبانهوف وارد می شوند . طبقات دوم تا چهارم آن را تعداد زیادی فروشگاه و رستوران و کافه در بر می گیرد. طبقه پنجم هاپتبانهوف هم محل ورود و خروج قطارهای داخل شهری آلمان (S-Bahn) می باشد. قطارهای S-Bahn به قطارهای بین شهری در برلین گفته می شود که مسیر حرکت آنها از روی زمین است. شهر برلین قطار بین شهری U-Bahn  هم دارد که مسیر حرکت آنها از زیر زمین است و در واقع همان مترو به حساب می آیند.

شهر برلین به سه بخش A,B,C تقسیم می شود. قسمت A مرکز شهر برلین محسوب می شود. قسمت B، اطراف شهر بوده (مانند فرودگاه های تگل و شونفلد) و قسمت C خارج از شهر (مثلا شهر Potsdam) می باشد. موقع خرید بلیط قطار در برلین باید به این نکات توجه شود. چونکه بلیط های قطار برلین به A و AB و ABC تقسیم می شوند.

ورودی ایستگاه هاپتبانهوف برلین

ورودی ایستگاه هاپتبانهوف برلین

 

نماییی از داخل ایستگاه قطار مرکزی (هاپتبانهوف) شهر برلین

نماییی از داخل ایستگاه قطار مرکزی (هاپتبانهوف) شهر برلین

نماییی از داخل ایستگاه قطار مرکزی (هاپتبانهوف) شهر برلین

قطار در حال عبور از طبقه پایین ایستگاه قطار هاپتباهوف

قطار در حال عبور از طبقه پایین ایستگاه قطار هاپتباهوف

ایستگاه هاپتبانهوف دو درب خروجی دارد. با خروج از درب جنوبی آن پس از کمی پیاده روی و گذر از پلی که بر روی رودخانه اشپری قرار دارد، به پارلمان آلمان با گنبد شیشه ای معروف آن خواهید رسید. توریست های زیادی از پارلمان آلمان بازدید می کنند. ورود به بخش بالایی پارلمان آلمان که از آنجا امکان بازدید پارلمان وجود دارد با ارائه پاسپورت برای توریست ها رایگان است. در رو به روی پارلمان آلمان نیز کاخ صدر اعظم آلمان واقع شده است.

پل بر روی رودخانه اشپری منتهی به پارلمان آلمان - راهبه های توریست در حال بازگشت

پل بر روی رودخانه اشپری منتهی به پارلمان آلمان – راهبه های توریست در حال بازگشت

نمایی از رودخانه اشپری برلین از روی پل

نمایی از رودخانه اشپری برلین از روی پل

نمایی از هاپتبانهوف از رودخانه اشپری

نمایی از هاپتبانهوف از رودخانه اشپری

پس از حدود ده دقیقه پیاده روی به ساختمان پارلمان آلمان رسیدیم.

پارلمان آلمان

پارلمان آلمان

رو به روی پارلمان آلمان نیز، محل اقامت صدراعظم آلمان واقع شده است.

 

محل اقامت صدراعظم آلمان که رو به روی پارلمان آلمان واقع شده است

محل اقامت صدراعظم آلمان که رو به روی پارلمان آلمان واقع شده است

در پشت پارلمان آلمان و در فاصله نزدیکی، برادن برگ قرار گرفته است که در دوران جنگ سرد و قبل از فروپاشی دیوار برلین بزرگترین دروازه بین آلمان شرقی و غربی محسوب می شد.

دروازه برادن برگ - بزرگترین دروازه جدایی آلمان شرقی و غربی قبل از فروپاشی دیوار برلین

دروازه برادن برگ – بزرگترین دروازه جدایی آلمان شرقی و غربی قبل از فروپاشی دیوار برلین

دروازه برادن گیت برلین در شب

دروازه برادن گیت برلین در شب

 

نمایی از خیابان غربی روبه روی دوازه برادن گیت 

نمایی از خیابان غربی روبه روی دوازه برادن گیت

 

 

خودرو ملی تولید آلمان شرقی در دوران جنگ سرد و قبل از فروپاشی دیوار برلین، خودرو ترابی بود. هنوز هم در گوشه هایی از شهر و در ویترین مغازه ها این خودرو که سمبل آلمان شرقی است، مشاهده می شود. در دوران جنگ سرد، داشتن خودرو ترابی، افتخار یک خانواده آلمان شرقی محسوب می شد و بسیاری از خانواده ها در انتظار تحویل این خودرو، چندین سال انتظار می کشیدند.

خودرو ترابی، نماد آلمان شرقی

خودرو ترابی، نماد آلمان شرقی

خودرو ترابی

خودرو ترابی

 

سمت شرقی دروازه برادن برگ، که روزی بخش تحت حاکمیت آلمان شرقی بود، خیابان پهنی با نام لینن قرار دارد که سفارت خانه هایی مانند سفارت آمریکا، انگلستان و روسیه را در خود جای داده است. بزرگترین این سفارت خانه ها، سفارت روسیه می باشد. در ابتدای این خیابان، هتل معروف و لوکسی با نام ادلون هتل واقع شده است که غالبا به عنوان محل اقامت روسای جمهور و یا مقامات سایر کشورها که از آلمان دیدن می کنند، استفاده می شود.

ادلون هتل برلین

ادلون هتل برلین

چنانچه در این خیابان حدود نیم ساعت به طرف شرق پیاده روی نمایید، پس از گذشتن از مغازه های زیادی که عمدتا فروشگاه های سوغاتی و رستوران ها می باشند به ایستگاه قطار الکساندر پلاتز خواهید رسید. البته در این مسیر از کلیسای برلین و موزه برلین و دانشگاه معروف آلمان شرقی هم گذر خواهید نمود. در میدان الکسندر (به آلمانی: الکسندر پلاتز)، برج معروف تلویزیونی برلین و چند موزه و همچنیم فروشگاهی چند طبقه و بزرگ با نام کاف هوف را مشاهده خواهید نمود. طبقه سوم این فروشگاه مختص کودکان است که در آن انواع اسباب بازی و وسایل مربوط به کودکان عرضه می شوند.

کلیسای برلین

کلیسای برلین

رودخانه اشپری که از کنار کلیسای برلین می گذرد

رودخانه اشپری که از کنار کلیسای برلین می گذرد

در لابی هتل ردیسون بلو که در مسیر حرکت از برادن گیت تا الکساندر پلاتز واقع شده است، یک آسانسور در داخل آکواریم وجود دارد که توریست های زیادی برای بازدید از آن به هتل ردیسون بلو مراجعه می کنند. بلیط این آسانسور داخل آکواریم، ۵ یورو می باشد.

هتل ردیسون بلو برلین

هتل ردیسون بلو برلین

آسانسور در داخل آکواریم - هتل ردیسون بلو برلین

آسانسور در داخل آکواریم – هتل ردیسون بلو برلین

در نهایت به برج معروف تلویزیونی برلین رسیدیم. ورود به لابی داخلی برج تلویزیونی برلین رایگاه است ولی برای بازدید از بالای آن توسط آسانسور که چشم انداز برلین را دارد، باید بلیط خریداری نمود. نزدیک ترین ایستگاه مترو به برج تلویزونی برلین، ایستگاه مترو الکساندر پلاتز می باشد.

ایستگاه مترو الکساندر پلاتز

ایستگاه مترو الکساندر پلاتز

 

برج تلویزیونی برلین

برج تلویزیونی برلین

 

 

لابی داخلی برج تلویزیونی برلین

لابی داخلی برج تلویزیونی برلین

غیر از دروازه برادن گیت، که دروازه اصلی بین برلین شرقی و غربی به حساب می آمد، در دوران جنگ سرد، دروازه های دیگری نیز در سطح شهر برلین جهت تردد افراد بین آلمان شرقی و غربی وجود داشت. یکی از مهمترین این گیت ها، چک پویت چارلی بود. همه ساله افراد زیادی از چک پوینت چارلی بازدید می کنند که یادآور میراث به جای مانده از آن دوران است. نزدیک ترین ایستگاه مترو به چک پوینت چارلی، ایستگاه مترو kochstr می باشد که بر روی خط ۶ U-Bahn واقع شده است.

چک پوینت چارلی در برلین شرقی

چک پوینت چارلی در برلین شرقی

چک پوینت چارلی در برلین شرقی

چک پوینت چارلی در برلین شرقی

 

روز بعد، حرکت را از ایستگاه قطار مرکزی برلین (Hauptbahnhof) شروع کردیم. همانطور که گفته شد، Hauptbahnhof، مرکز شهر برلین محسوب می گردد. پس از حدود نیم ساعت پیاده روی، به منطقه Tiergarten رسیدیم. منطقه Tiergrten برلین، منطقه ای جنگلی در داخل شهر برلین می باشد که پر از درختان و نهر آب می باشد. در این منطقه، کاخ ریاست جمهوری آلمان نیز واقع شده است. ساختمان کاخ ریاست جمهوری آلمان، بلویو (Bellevue) نام دارد که یکی از جاذبه های توریستی شهر برلین به حساب می آید.

منطقه Tiergarten برلین

منطقه Tiergarten برلین

 

کاخ ریاست جمهوری آلمان - Bellevue

کاخ ریاست جمهوری آلمان – Bellevue

کمی جلوتر از کاخ ریاست جمهوری آلمان، یکی از نمادهای شهر برلین که به زیگسوئله معروف است قابل مشاهده می باشد. می توان از این نماد طلایی رنگ شهر برلین بالا رفت و از آنجا برلین را از بالا تماشا کرد.

زیگسوئله

زیگسوئله

 

یکی از مهمترین خیابان های شهر برلین، خیابان کورفورستندام می باشد که بسیاری از مراکز تجاری، رستورانها و فروشگاهای برلین در این خیابان واقع شده اند. یکی از مهمترین و قدیمی ترین مراکز خرید در این خیابان، مرکز خرید KDW می باشد که فروشگاهی چند طبقه و لوکس می باشد. ایستگاه مترو نزدیک خیابان کورفورستندام، Kurfürstendamm نام دارد.

خیابان کورفورستندام برلین

خیابان کورفورستندام برلین

مرکز خرید KDW

مرکز خرید KDW

 

داخل مرکز خرید KDW

داخل مرکز خرید KDW

 

رزرو هتل در سراسر آلمان

رزرو هتل در برلین

رزرو هتل در فرانکفورت

رزرو هتل در دوسلدورف

رزرو هتل در هانوور

رزرو هتل در هامبورگ

رزرو هتل درسدن

رزرو هتل در لابزیک

رزرو هتل در مونیخ

واچر هتل برای سفارت آلمان