توریستی ترین و یا به عبارتی پربازدید ترین شهرهای هندوستان از نظر گردشگران خارجی به ترتیب زیر می باشند:

1- چنا

2- دهلی

3- بمبی

4- آگرا

5- کلکته

چنا (Chennai)

چنا شهری ساحلی در جنوب شرقی هندوستان می باشد که از سال 2008 پربازدیدترین شهر هندوستان از نگاه گردشگران خارجی می باشد. بیشترین بازدید کنندگان شهر چنا از کشورهای سریلانکلا، مالزی،سنگاپور، فرانسه، کره جنوبی، استرالیا، آلمان و ایتالیا بوده اند.

جاذبه های شهر چنا


سواحل چنا

از مهمترین سواحل چنا، ساحل Marina و ساحل Elliot’s می باشند که مجسمه ها و باغ ها را هم شامل می شوند و مملو از رستوران ها و کافه ها می باشند.

ساحل مارینا در چنا

ساحل مارینا در چنا

ساحل Elloits  در چنا

ساحل Elloits در چنا

مجموعه موزه دولتی چنا

این مجموعه که در سال 1851 تاسیس شده، موزه دولتی، کتابخانه عمومی Connemara و گالری هنر ملی را شامل می شود. موزه دولتی از 6 ساختمان و 46 گالری تشکیل می شود که محل نگه داری اشیایی در زمینه های باستان شناسی، مسکوکات، جانور شناسی می باشد. کتابخانه ملی Connemara یکی از 4 کتابخانه ملی است که یک نسخه از تمام کتاب ها و روزنامه های منتشر شده در هند را نگه داری می کند و به عنوان مخزنی برای نشریات صد ساله به حساب می آید. کتابخانه عمومی Connemara همچنین به عنوان مخزنی گرانبها برای سازمان ملل عمل می کند.

ساختمان گالری هنر ملی، بهترین نمونه از معماری هند به شمار می رود.

معابد (محل های عبادت) چنا

از سال های دور، شهر چناترکیبی از مذاهب مختلف را در خود جای داده است. در نتیجه معابد مدرن و تاریخی که به این مذاهب تعلق دارند، در این شهر به چشم می خورند.

معروف ترین معباد چنا عبارتند از معبد Kapaleeshwarar و معبد Parthasarathy.

معبد Kapaleeshwarar در چنا

معبد Kapaleeshwarar در چنا

پارک های وحش چنا

پارک ملی Guindy با مساحت 2.76 کیلوتر مربع، کوچکترین پارک ملی هند به شمار می رود که کاملا در شهر چنا قرار گرفته است و میزبان گونه های در معرض خطر گوزن، روباه، میمون و مار می باشد. پارک مار که در داخل این پارک ملی واقع شده است، یک مجموعه بزرگ از انواع مارهاو همچنین یک منبع مهم سرم پادزهر عقرب به حساب می آید.

پارک جانور شناسی Arignar یا به عبارت دیگر باغ وحش Vandalur، با مساحت 5.1 کیلومتر مربع در جنوب غربی چنا واقع شده و هشتاد گونه جانوری را در برمی گیرد و شامل سافاری شیر و فیل و یک خانه حیوانات شبانه و آکواریم می باشد.

در جنوب شهر چنا و در امتداد جاده ساحلی شرقی یک مرکز تحقیقاتی مهم با نام Madras Crocodile Bank قرار دارد که چندین کروکدیل آب شیرین و آب شور و نیز تمساح و لاک پشت و مار را در بر می گیرد. باغ گیاه شناسی، گونه های مختلف گیاهان و حتی یک فسیل درخت با قدمت 20 میلیون سال را شامل می شود.

مراکز خرید چنا

شهر چنا، مکان های منحصر به فردی برای خرید دارد. هنر و صنایع دستی، آثار هنری معاصر و قدیمی، عتیقه جات و جواهرات در شهر چنا قابل دسترس هستند. صنایع دستی از شهر Tirunelveli، برنز و ریخته گری برنج و جواهرات سنتی از شهر Kumbakonam، آثار فلزی از شهر Thanjavur، سنگ های حجاری شده از شهر Mahabalipuram  و ابریشم از شهر Kanchipuram، همگی در مغازه ها و بوتیک های چنا به فروش می رسند.  George Town و Parrys، بازارهای عمده فروشی شهر چنا می باشند که در آنها تقریبا هر چیزی را می توانید بخرید.

مراکز خرید چنا عبارتند از:

مرکز خرید Express Avenue
مرکز خرید Phoenix Market
مگا مال Abirami
مرکز خرید Mayajaal
مرکز خرید Spectrum

مرکز خرید Spencer Plaza

مرکز خرید Spencer Plaza

تفریحات

چهار شهر بازی با نام های MGM Dizzee World، VGP Universal Kingdom، Queen’s Land و Kishkinta  و همچنین یک پارک آبی با نام Dash N Splash در شهر چنا قرار دارند.

شهر چنا، یک مرکز پینت بال و باشگاه ورزش های آبی را در جاده ساحل شرقی در بر گرفته است. همچنین تعداد زیادی استراحتگاه های ساحلی در ساحل شرقی وجود دارند.

شهر چنا بیش از 100 سینما و تاتر را در خود جای داده و مملو از رستوران های هندی و بین المللی می باشد.

زندگی شبانه در چنا پر از جنب و جوش است.